We wszystkich sporych miastach funkcjonują przedsiębiorstwa komunikacyjne. Są one zwykle własnością samorządu i odpowiadają za organizację oraz praktyczną realizację zadań związanych z transportem zbiorowym. Autobusy oraz tramwaje pokonują każdego dnia setki kilometrów na dziesiątkach linii i wożą tysiące pasażerów. Chcą oni jak najszybciej, a przy tym wygodnie dotrzeć na miejsce. Osoby odpowiedzialne za nadzór nad tymi usługami chcą z kolei wiedzieć, jak wygląda praca wszystkich pojazdów. Montując na ich pokładzie system monitorowania GPS można uzyskać wszystkie niezbędne dane i reagować na ewentualne problemy.

 

Jak już wspomnieliśmy, monitoring GPS to nie tylko określenie pozycji na mapie – to cały zestaw informacji, które mają spore znaczenie. Specjalne czujniki pozwalają pilnować stanu paliwa w autobusach i przewidywać, które z nich będą wymagały tankowania w zajezdniach. Bardzo ważne jest również ustalenie średniej prędkości pojazdu – zmienia się ona w zależności od pory dnia oraz natężenia ruchu. Można wytypować odcinki, na których wszystko jedzie szybciej oraz te, gdzie tempo jest najwolniejsze. To podstawa do zgłaszania przez przewoźników koncepcji usprawnień.

 

Szczegółowa mapa tras, z naniesioną lokalizacją wszystkich pojazdów należących do floty to również narzędzie polepszania bezpieczeństwa w mieście. Jeśli dojdzie do wypadku i zatamowania ruchu, dyspozytorzy łatwo wyznaczą optymalne trasy objazdów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *