Monitorowanie pojazdów w rożnych celach – to najważniejsze z zastosowań, jakie można przypisać systemowi, którym się zajęliśmy. Warto jednak pamiętać, że również ludzie mogą znaleźć się w ekstremalnej sytuacji wymagającej pilnej pomocy, a sami nie będą mieli możliwości przemieszczania się. Wówczas lokalizacja w oparciu o GPS to często ostatnia i bardzo skuteczna deska ratunku. Wiedzą o tym doskonale taternicy oraz osoby zajmujące się wyczynowo wspinaczką czy turystyką górską. Nawet dziecko wie, że góry bywają niebezpieczne i zdradliwe. Trzeba w związku z tym działać tak, aby dać sobie szansę na przeżycie, gdy natura zadziała przeciwko człowiekowi.

 

Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w nadajnik radiowy zintegrowany z odbiornikiem GPS. Wcześniej należy zostawić dane dostępowe komuś, kto w razie potrzeby poprosi o rozpoczęcie akcji ratowniczej. Typowym atrybutem takich zestawów bezpieczeństwa jest przycisk SOS. Po naciśnięciu centrala zostaje poinformowana o problemie, można ustalić położenie osoby zagrożonej i wysłać wsparcie. Podobna funkcja jest standardem w systemach monitorowania jakimi posługują się kierowcy zawodowi.

 

Oczywiście warunkiem poprawnego działania sprzętu jest aktywny zasięg telefonii komórkowej, ponieważ dane lokalizacyjne są wysyłane na serwer za ich pośrednictwem. Istnieją również modele z niezależnym nadajnikiem radiowym, ma on jednak zasięg ograniczony do kilku kilometrów.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *