Zupełnie odrębny i autonomiczny system monitoringu GPS wprowadzono dla polskiego ratownictwa medycznego. Prace nad jego wdrożeniem trwały kilka lat, a przełomowy okazał się rok 2011. Dzięki intensywnym staraniom udało się zamontować odpowiednie urządzenia praktycznie we wszystkich jednostkach pogotowia, a następnie zintegrować je z lokalnymi bazami danych i dokładnymi mapami terenu. Jakie konkretnie znaczenie ma ta technologia dla zdrowia pacjentów? Przede wszystkim daje ona znacznie większe możliwości dyspozytorom, którzy nie są zdani wyłącznie na ogólne komunikaty i sprawność reakcji zespołów ratowniczych.

 

Interaktywna mapa pozwala w każdej chwili określić, gdzie znajdują się karetki. Gdy pojawia się zgłoszenie dotyczące zasłabnięcia na ulicy X, przyjmujący sprawdza, która jednostka jest najbliższej wskazanego adresu. Może połączyć się z nią drogą radiową i zlecić działanie dla tego przypadku. Czas oczekiwania na pomoc zostaje skrócony do minimum, co ma kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia życia. Poza tym dzięki nadajnikom pracującym w protokole GPRS dyspozytorzy wiedzą, czy dana karetka jest zajęta, wolna, czy przewozi pacjenta lub już dotarła do szpitala.

 

Jak widać technologia, którą tu wykorzystano jest bardzo zbliżona do tej, którą oferują firmy prywatne. Oczywiście specyfika pracy ratownictwa wymagała zastosowania specjalnych rozwiązań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *