Pora napisać kilka zdań o technicznym aspekcie działania monitoringu GPS. Jak już wiemy, różni się on istotnie od znanej nam świetnie nawigacji, choć de facto opiera się o tę samą technologię. Urządzenia, które są montowane w aucie spełniają kilka odmiennych funkcji. Kluczowy jest oczywiście odbiornik GPS. Nawiązuje on połączenie z satelitami krążącymi po ziemskiej orbicie, dokonuje obliczeń i na ich podstawie wyznacza aktualną pozycję pojazdu. Mikroprocesor jest natomiast zintegrowany z nadajnikiem opartym o protokół GPRS (który jest stosowany praktycznie we wszystkich telefonach komórkowych). Nadajnik łączy się z serwerem operatora usługi i przesyła dane o lokalizacji monitorowanego obiektu. Tą drogą klient może go namierzyć we własnym zakresie.

 

Z powyższej ogólnej specyfikacji wynika jasno, że do efektywnego działania system ten wymaga zasięgu telefonii GSM. Aktualnie nie ma z tym problemu, ponieważ sygnał ze stacji bazowych jest dostępny na terenie całego kraju, a na pewno tam, gdzie znajdują się uczęszczane drogi. Jeśli więc nasze auto nie zostało przez złodziei wywiezione na kompletne odludzie (co zdarza się niezmiernie rzadko), mechanizm powinien zadziałać. Oczywiście serwery operatora usługi także muszą działać sprawnie, aby dane lokalizacyjne były osiągalne.

 

W przypadku stosowania tych rozwiązań do prewencyjnego i technicznego monitorowania aut (na przykład firmowych), urządzenie może dostarczać również innych ciekawych informacji. Zmierzy poziom paliwa, ilość przejechanych kilometrów, a także określi czas postojów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *