Zdecydowana większość konsumentów kojarzy system GPS z ułatwieniem w podróży. Bez wątpienia to jego podstawowa funkcja. Jadąc samochodem, motocyklem, a nawet idąc pieszo mamy natychmiastowy dostęp do optymalnej trasy, którą satelitarny odbiornik automatycznie wytycza i nanosi na mapy. Takie wykorzystanie nawigacji jest najpowszechniejsze, a urządzenia, które do tego służą sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Istnieją jednak inne sposoby wykorzystania tej technologii, na które inżynierowie wpadli już dłuższy czas temu. Najpierw korzystały z nich wyłącznie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, w tym policja oraz wojsko. Dzisiaj nawet przeciętny Kowalski może zrobić z nich użytek.

 

Poprzez zastosowanie nadajników i odbiorników GPS połączonych z odpowiednim modułem komunikacji można ustalić zdalnie położenie konkretnego pojazdu, a nawet osoby. Wystarczy tylko, aby wewnątrz samochodu lub w czyimś plecaku znalazła się specjalna aparatura. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a daje naprawdę ogromne możliwości. To wyższy poziom zabezpieczeń, który ułatwia odzyskanie skradzionego samochodu lub znalezienie zaginionego turysty.

 

Nowoczesne systemy monitorowania GPS nie należą do tanich, ale ich cena tak czy siak stopniowo maleje. Można się spodziewać, że wkrótce staną się one jeszcze łatwiej dostępne i co za tym idzie ich walory doceni więcej osób. My postaramy się nieco przybliżyć temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *